چگونه زعفران را بسته بندی کنیم؟ همه چیز درباره کار در صنعت زعفران

نخستین بار حدود ۳۰۰۰ سال قبل بود که ایرانی‌ها زعفران را کاشتند و پس از برداشت از خواص دارویی آن بهره برده و آن را به کشورهای دیگر جهان نیز صادر نمودند. هم اکنون در ایران زعفران در استانهای خراسان و شهرهای بجستان، قائنات، فردوس، سرایان، گناباد در این استان و استان فارس و شهرهای استهبان و اقلید برداشت می‌شود و افراد زیادی از این طریق امرار معاش می‌کنند.

زعفران در زمره‌ی گران‌ قیمت‌ترین ادویه‌جات جهان در نظر گرفته می‌شود. این گیاه خوش رنگ و بو و لعاب خواص گوناگون درمانی داشته و فقط در تعداد کمی از کشورهای دنیا مانند ایران، قابل کاشت و برداشت است.

بسته بندی زعفران در ایران

بسته بندی زعفران در ایران

زعفران از لحاظ تولید و صادرات، مقام اول را بین تمام کشورهای جهان داراست. ولی متأسفانه به علت نبود مدیریت و ضعف ساختاری در حوزه‌ی فرآوری، بازاریابی و عرضه‌ی محصول به شکل مشتری پسند، زعفران ایران در بیشتر اوقات به صورت فله به سایر کشورها فروخته شده و در آنجا با بسته بندی شیک و امروزی و به قیمتی بسیار بالاتر به خریداران عرضه می‌شود.

چنانچه حتی سرمایه‌ای اندک در اختیار دارید می‌توانید با فراوری و بسته بندی زعفران به سود خوبی دست یابید. فعالیت در زمینه زعفران می‌تواند در تمام شاخه‌هایش از جمله بازاریابی نیز درامدی کافی برایتان به ارمغان بیاورد. فرآوری زعفران شامل جدا کردن کلاله از گل است که تنها با سرمایه حدود ۵۰ میلیون تومان می‌توانید کسب و کاری پر سود را رقم بزنید. به این دلیل که در فصل گرما، کشاورزان باید گلهای زیادی از زعفران را خیلی سریع برداشت نمایند و فرصت جداسازی کلاله از گل را نداشته و وقتی برای خشک کردن آن نیست، شما می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و تجارت خوبی بهم بزنید.

بسته بندی زعفران در خانه

بسته بندی زعفران در خانه

فراوری زعفران

به منظور فراوری زعفران اتاقی تمیز لازم است که باید حتماً گرم باشد و حدود ۴ میلیون تومان تجهیزات مانند توری لازم است تا بتوانیم زعفرانی که اصطلاحاً توزیع یا همان جداسازی شده را در آنجا خشک نماییم. حدود ۴۰ میلیون تومان هم جهت خرید گل هزینه کنید، که باید در طی دو سه روز انجام شود. فرآوری زعفران عمدتاً در استانهایی مانند خراسان و کردستان نیاز به انجام دارد. همکاری خانوادگی در این زمینه می‌تواند سود خوبی را نصیبتان کند. برای این منظور گل‌ها را جمع کنید و آنها را پر و سپس باز کرده و کلاله را از گل جدا نمایید. بعد از آن، آن‌ها را خشک کرده و به بازار ارائه کرده تا درامد خوبی نصیبتان شود. در شرایط فعلی جداسازی کلاله از گل زعفران به مجوز خاصی نیاز ندارد.

بسته بندی زعفران در منزل - نحوه بسته بندی زعفران

بسته بندی زعفران در منزل – نحوه بسته بندی زعفران

بازاریابی زعفران

بازاریابی و فروش به نحوی است که محصول نهایی زعفران به حالت بسته بندی شده در وزن‌های گوناگون از شرکت‌هایی که مجوز یا ایزوی خود را دریافت کرده‌اند و همچنین مراحل سلامت وزارت بهداشت را هم سپری کرده‌اند، با تخفیف در نظر گرفته شده می‌خرید و سپس این بسته‌ها توسط افراد علاقه مند و بازاریاب به روش الکترونیکی و یا بازاریابی اینترنتی و همچنین روش حضوری و سنتی به فروش رسانده می‌شود.

متخصصان امر به این نتیجه رسیده‌اند که ارزش و اعتبار یک کسب و کار را سودآوری فعلی و یا حتی میزان سرمایه آن تعیین نمی‌کند، بلکه ارزش یک سازمان و کسب کار، میزان اعتباری است که آن کسب و کار در جامعه و بازار به وجود آورده است. در نظر گرفتن ۵۰ میلیون تومان برای هزینه کردن در این کسب و کار می‌تواند اعتبار و ارزش شما را افزایش دهد.

بسته بندی زعفران سحرخیز - بسته بندی زعفران کار در منزل

بسته بندی زعفران سحرخیز – بسته بندی زعفران کار در منزل

زعفران به صورت وزنی در بازار داد و ستد می‌شود. به هر میزان که زعفران دارای کیفیت مناسب و مطلوب‌تری باشد و برند مناسبی هم داشته باشد می‌تواند در فروش شما تأثیر بیشتری داشته باشد. برای فروش محصولات زعفران خود از فروشگاههای کوچک آغاز کنید، در فاز بعدی، فروشگاه‌های بزرگ می‌تواند مقصد فروش محصولات شما باشد.

در بازاری که برای خریدار حق انتخاب وجود دارد، باید به دنبال مواردی باشید که بتوانید به واسطه‌ی آنها فروش خود را افزایش دهید، از این جمله می‌توان به برند، ایزو و استاندارد اشاره کرد که هر کدام از آنها به تنهایی مشتریان بیشتری را نصیبتان خواهد کرد. با در اختیار داشتن و سرمایه گذاری ۵۰ میلیون تومان در قسمت بازاریابی و فروش زعفران، فرد می‌تواند در ماههای نخست ماهی یک تا دو میلیون درامد خالص داشته باشد که به مرور زمان قابل افزایش است.

بسته بندی زعفران صادراتی

بسته بندی زعفران صادراتی

صادرات زعفران

در حال حاضر به دلیل اینکه زعفران محصولی صادراتی به شمار می‌رود، در کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای دور، روی زعفران حساب ویژه‌ای باز شده و به همین علت شما می‌توانید حوزه فعالیت خود را گسترده کرده و محصول با کیفیت خود را به کشورهای خواهان صادر کنید. برای این منظور حتماً مجوز خود را از سازمان غذا و دارو دریافت کنید. برای دریافت مجوز باید سند و یا اجاره نامه محیط تولید و تجهیزات اولیه را در اختیار داشته باشید.

منبع: باربری تهران