چگونه حبوبات را بسته بندی کنیم؟ آموزش و روش بسته بندی در منزل

بسته بندی حبوبات از جمله پر سودترین مشاغل خانگی به شمار می‌آید که می‌تواند کمک خرج خوبی برای آنها باشد.

علل محبوبیت بسته بندی حبوبات در منزل

 1. تنوع زیاد در محصولات
 2. نیاز به سرمایه اولیه اندک
 3. سود خالص زیاد که به ازای هر بسته ۱۰۰۰ تومان خواهد بود. مثلاً چنانچه در روز تنها ۲۰۰ بسته بفروشید، ماهی ۶ میلیون تومان درآمد خالص شما خواهد بود.
 4. ریسک اقتصادی بسیار کم
 5. انعطاف در زمان کاری
 6. موقعیت مناسب آن برای خانم‌هایی که دوست دارند در خانه فعالیت داشته باشند.
آموزش بسته بندی حبوبات - آموزش بسته بندی حبوبات در منزل

آموزش بسته بندی حبوبات – آموزش بسته بندی حبوبات در منزل

درآمد بسته بندی حبوبات در منزل

همانطور که اشاره شد بسته بندی حبوبات در منزل می‌تواند درآمد مطلوبی را برایتان به همراه داشته باشد. برای انجام هر فعالیتی نخست باید هزینه‌ها را برآورد کنیم. در مشاغل خانگی و فعالیت‌هایی که به عنوان کار در منزل شناخته می‌شوند، هزینه اجاره یا فضا بسیار اندک است. به همین علت بخش زیادی از سرمایه و درامد شما صرفه جویی شده و خرجکرد تان به حداقل می‌رسد، اما هزینه‌هایی که برآورد می‌شود به شرح ذیل می‌باشد:

 1. هزینه خرید دستگاه بسته بندی
 2. هزینه آب و برق استفاده شده برای بسته بندی حبوبات
 3. هزینه کاتالوگ و ابزارهای تبلیغاتی
 4. هزینه رفت و آمد جهت خرید مواد و فروش بسته‌ها
 5. هزینه حبوبات فله ایی
 6. هزینه پاکت‌های بسته بندی
بسته بندی حبوبات در خانه - بسته بندی حبوبات در منزل تهران

بسته بندی حبوبات در خانه – بسته بندی حبوبات در منزل تهران

از میان این هزینه‌ها برخی هزینه ثابت و برخی هزینه متغیر به شمار می‌روند. بر اساس براوردهای انجام شده، در اغلب موارد سود خالص هر بسته برای فرد کارآفرین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان می‌باشد. چنانچه به عنوان کار آفرینی قادر باشید روزی ۳۰۰ بسته حبوبات، که چندان عدد بالایی هم نیست، را به فروش برسانید، شما ۹ میلیون تومان در آمد ماهانه خواهید داشت.

چگونگی دستیابی به موفقیت در بسته بندی حبوبات در منزل

به منظور دستیابی به موفقیت و افزایش فروش حبوبات باید چند نکته عمده را در نظر بگیرید که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 •  الف) توجه به رقابت زیاد در این صنف
 •  ب) ایجاد برند و حک کردن نام تجاری مناسب روی محصول
 •  ج) برنامه ریزی بر مبنای سرمایه محدود
 •  د) استفاده از راهکارهای جدید در بازاریابی
روش بسته بندی حبوبات در منزل - روش های بسته بندی حبوبات

روش بسته بندی حبوبات در منزل – روش های بسته بندی حبوبات

رقابت زیاد

بسته بندی حبوبات به علت ریسک اقتصادی پایین، درآمد زیاد و سایر نکاتی که در این مطلب تفسیر شد، بسیار رایج است و عده‌ی زیادی مشغول این کار هستند؛ بنابراین به همین دلیل رقابت نزدیکی بین افراد وجود دارد.

برند سازی

برند سازی محصول بهترین تبلیغ به شمار می‌رود. برای برند سازی باید به اصول و قواعد و روش‌های مورد نیاز برای برند سازی توجه کنیم. نخستین موضوع جهت آغاز برند سازی نام تجاری است که انتخاب کرده‌اید یا قصد دارید انتخاب کنید. دقت کنید که حتماً این نام مناسب و کوتاه باشد و بتواند به ملکه ذهن تبدیل شود. دومین نکته در برند سازی کیفیت بسته بندی محصول تولیدی شماست. باید سعی کنید از روش‌های پیشرفته برای بسته بندی محصولات خود استفاده نمایید؛ تلاش کنید ظاهر بسته بندی شما از بقیه متفاوت باشد. سومین مورد کیفیت محصول است. برای این منظور پیش از بسته بندی محصولات را تمیز می‌کنیم. چنانچه سه مورد زیر را رعایت کنید با اندک هزینه‌ای می‌توانید به بالاترین ثمردهی برسید:

 1. برند سازی به منظور بسته بندی حبوبات
 2. برند سازی جهت بسته بندی حبوبات
 3. برنامه ریزی بر مبنای سرمایه محدود و ناچیز
طرز بسته بندی حبوبات - طریقه بسته بندی حبوبات

طرز بسته بندی حبوبات – طریقه بسته بندی حبوبات

کار در منزل به سرمایه زیادی احتیاج ندارد. بنابراین افراد زیادی به این کارها مشغول خواهند شد؛ پس با یک برنامه ریزی مدون می‌توانید از رقیبان را از میدان به در کنید. مثلاً نیازی به هزینه‌های آنچنانی جهت تبلیغات در بیلبور های شهری یا تلویزیون نیست. استفاده از استعداد و خلاقیت فردی می‌تواند شما را در این مسیر هدایت کند.

مجوزهای لازم برای بسته بندی حبوبات در منزل

شما برای آغاز این کار نیازمند محیطی به مساحت حدود ۴۰ متر می‌باشید. جهت راه اندازی هر فعالیتی نیاز به مجوز است به ویژه فعالیت‌ها و کسب و کارهایی که سلامت مردم در آنها دخیل است. جهت دریافت مجوز بسته بندی حبوبات در منزل نخست به بخش مشاغل خانگی سازمان جهاد کشاورزی شهر خود رفته و فرم درخواست مشاغل خانگی را پر نمایید، بعد از آن نامه‌ای از سوی جهاد کشاورزی برای شبکه بهداشت نوشته می‌شود. این نامه را به شبکه بهداشت محل خود برده و بعد از مدتی کارشناسان شبکه بهداشت به منظور ارزیابی موقعیت محیطی به منزل شما می‌آیند. بعد از اینکه شبکه بهداشت تاییده ی متقاضی کار در منزل را صادر کرد، باید آزمایش عدم اعتیاد داده و امور مربوط به ثبت برند و شرکت را انجام دهد.

نحوه بسته بندی حبوبات - نحوه بسته بندی حبوبات در منزل - نحوه ی بسته بندی حبوبات

نحوه بسته بندی حبوبات – نحوه بسته بندی حبوبات در منزل – نحوه ی بسته بندی حبوبات

نحوه‌ی تهیه‌ی مواد اولیه

پس از اینکه مجوزهای لازم را دریافت کردید باید به فکر تهیه‌ی مواد اولیه باشید. مواد اولیه به منظور بسته بندی حبوبات در منزل را می‌توانید در ادامه مشاهده نمایید:

عدس، نخود، لپه، لوبیا چیتی، لوبیا سفید، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، ماش و لوبیا سیاه

نخست سعی کنید تصمیم بگیرید که می‌خواهید به چه صورت کار کنید. چنانچه قصد دارید در اوایل کار تولید کمی داشته و روی یک یا دو نوع محصول تمرکز کنید، باید محصولاتی را بر گزینید که خریدار بیش‌تری دارد. چنانچه قصد دارید تولید کمی داشته باشید، باید حبوبات و محصولات مورد نظر را به صورت فله ایی از عمده فروشان خریداری کنید؛ ولی اگر می‌خواهید خریدی بیش از یک تن داشته باشید بهتر است به طور مستقیم از کشاورز تهیه کنید. کیفیت نقش مهمی در کسب و کار شما دارد، برای دست یافتن به این هدف ابتدا مقدار کمی از آن را تهیه کرده و استفاده کنید و اگر کیفیت خوبی داشت مقدار مورد نیاز را خریداری نمایید.

به عنوان مثال جهت بسته بندی عدس دقت داشته باشید که بهتر است از عدس کانادایی استفاده نمایید زیرا عدس ایرانی هم گران‌تر است و هم دیرتر می‌پزد. عدس کانادایی خوش پخت؛ ارزان و سبز است.

همچنین بهتر است حبوبات را در بسته‌های ۹۰۰ گرمی بسته بندی کنید.

دستگاه لازم به منظور بسته بندی حبوبات در منزل

جهت خرید دستگاه بسته بندی حبوبات باید به نکات زیر دقت نمایید:

 1. چنانچه امکانات مالی شما محدود است، یک دستگاه نیمه اتوماتمی تواند کارتان را راه بیاندازد و نیازی به دستگاه تمام اتومات نیست. قیمت نیمه اتومات بین ۳ تا ۵ میلیون تومان و قیمت تمام اتومات بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان می‌باشد.
 2. به مصرف برق دستگاه دقت کنید که حتماً تک فاز باشد.
 3. ارتفاع دستگاه و ارتفاع اتاق تولید را مورد توجه قرار دهید.
 4. خدمات پیش و پس از فروش شرکت‌ها را مد نظر داشته باشید.

بازاریابی و فروش

به منظور فروش محصولات بسته بندی خود، مناطق محروم و پایین شهر را از لیستتان حذف کنید. زیرا در این مناطق مردم به بسته بندی اهمیت زیادی نمی‌دهند و تنها به دنبال جنس فله و ارزان قیمت هستند. سعی کنید قسمت زیادی از وقت خود را به سوپر مارکت های بالاشهر اختصاص دهید زیرا این طرح ایده‌ای جدید است و مطمئنا فروش خوبی خواهید داشت.